Завершено міжнародний освітній проєкт uCAREER за участю компанії Прогрестех-Україна
January 17, 2025
Завершено україно-американський проєкт «Реновація освіти в галузі літакобудування» (uCAREER – Aircraft Engineering Education Renovation), утілений за участю компанії Прогрестех-Україна.
Проєкт uCAREER, що стартував у листопаді 2023 року, має на меті популяризацію та підвищення ефективності інженерної освіти в Україні. Серед його завдань – упровадження інноваційних навчальних сертифікатних програм (СП), орієнтованих на реальні потреби авіаційної індустрії та запити працедавців.
Зокрема, виконавці проєкту зважили на стрімке розширення вжитку композиційних матеріалів в аерокосмічній галузі. У відповідь вони підвищили вимоги до рівня набутих випускниками знань і навичок у сфері застосування авіаційних композитів.
Відповідно до плану заходів uCAREER, було удосконалено чинну сертифікатну програму «Літакобудування», створену восени 2022 року, а також розроблено нову програму «Технології машинобудування». Обидві СП є навчальними програмами бакалаврського рівня вищої освіти спеціальності 131 Прикладна механіка в КПІ ім. Ігоря Сікорського. Вони реалізуються з елементами дуальної форми здобуття вищої освіти.
Програми створено у співпраці між викладачами КПІ та провідними інженерами Прогрестех-Україна із багаторічним досвідом роботи в престижних літакобудівних проєктах. Фахівці компанії також долучаються до викладання тематичних курсів і проведення практичних занять. Одним із освітніх компонентів обох навчальних програм є виробнича практика в інжиніринговому центрі Прогрестех-Україна. Тож випускники мають нагоду набути спеціалізованих інженерних навичок, що базуються на практичному досвіді проєктної роботи за міжнародними стандартами.
Зарахування студентів на програми здійснено навесні 2024 р., заняття стартували у вересні минулого року і триватимуть протягом 4-х семестрів.
Окрім того, у колаборації з американськими партнерами проєкту розроблено курси поглибленої професійної підготовки для слухачів сертифікатних програм із таких навчальних дисциплін:
Оброблення композиційних та спеціальних матеріалів;
Технології виготовлення деталей із композиційних матеріалів;
Конструкційні полімери та композиційні матеріали.
Запис на навчання відбувся у березні-квітні 2024 року на етапі вільного вибору дисциплін здобувачами вищої освіти. Загалом на курси із застосування композитних виробів в інженерній практиці від студентів надійшло близько 50 заяв.
Тематику усіх трьох курсів охоплює навчальний посібник українською мовою «Композиційні матеріали в авіаційній промисловості», спеціально розроблений групою викладачів КПІ в межах проєкту uCAREER.
Реалізацію цілей освітнього проєкту стимулювали масштабні публічні дискусійні заходи. Найефективніші серед них – круглий стіл «Проблеми авіабудівної освіти в Україні» (лютий 2024 року) і семінар «Сучасні дослідження в галузі композиційних матеріалів» (жовтень 2024 р.). Загалом до обговорення поточних проблем і перспективних напрямів розвитку вищої освіти в галузі літакобудування було залучено більш як 140 представників провідних технічних університетів, найбільших компаній аерокосмічної галузі, державних інституцій і міжнародних партнерів.
Учасники дискусій подали рекомендації з розробки навчальних програм, сформулювали перелік компетенцій, необхідних випускникам, а також конкретизували очікувані результати навчального процесу. В такий спосіб концепцію реновації освіти в галузі авіаційного інжинірингу було узгоджено із профільними ЗВО і працедавцями, що додало ефективності процесові створення нових сертифікатних програм, академічних курсів і навчального посібника.
Також знайшла підтримку пропозиція учасників круглого столу щодо створення Галузевої консультативної ради, покликаної забезпечити ефективну комунікацію та консолідацію зусиль представників ринку праці, вищої освіти і науки. Рада діятиме при Навчально-науковому механіко-машинобудівному інституті КПІ ім. Ігоря Сікорського, що є партнером проєкту uCAREER і базовим освітнім майданчиком для запуску нових сертифікатних програм.